Lepsze i większe plony? Zadbaj o resztki pożniwne

Przed nami czas żniw i próba zmierzenia się z kolejnym wyzwaniem: co zrobić z resztkami pożniwnymi? Tylko ich odpowiednie zagospodarowanie pozwala w pełni odbudować grunt pod następne uprawy. Podpowiadamy, jak ten proces usprawnić.

Dlaczego przyspieszenie humifikacji (rozkładu)resztek pożniwnych jest tak ważne?Po zbiorze roślin w ziemi nawet przez kilka lat zalega słoma, głąby kapusty, korzenie czy liście po burakach. Im większe plony, tym więcej resztek. Jeśli nie przetworzy się ich na nawóz,gniją w warunkach niemal beztlenowych i stają się pożywką dla grzybów oraz chorobotwórczych patogenów. Chcąc je zwalczyć,trzeba wprowadzić do gleby większą ilość środków ochrony roślin. Zalegające reszki to także wylęgarnia dla wszelkiego rodzaju robactwa. I konieczność zastosowania kolejnych oprysków.

Mało próchnicy, mało wody

Od wielu lat eksperci obserwują wysoką degradację gleby.Świat boryka się dziś z problemem niskiej zawartości próchnicy, która odpowiada m.in. za gromadzenie wody i składników pokarmowych. W 1 ha jest jej średnio 1,2 proc., a powinno być min. 3 proc.

Tymczasem 1 proc. próchnicy potrafi zgromadzić od 90 do 140 m3 wody. Dziś narzekamy na suszę, na powierzchni gleby tworzy się skorupka, która blokuje równe wschody, a 30 cm poniżej warstwy ornej skorupa (podeszwa, zaskorupienie), która nie przepuszcza wody i powietrza. Nawet wody gruntowe nie mogą się przez nią przebić. Podejmowane przez rolników próby rozwiązania problemu głęboszem (mechanicznego zerwania podeszwy) na niewiele się zdają. Efekt jest chwilowy, a działanie nie poprawia struktury gleby.

Również zastosowanie obornika, pożytecznego dla flory bakteryjnej znajdującej się w warstwie ornej, nie przynosi spodziewanych efektów. Korzyści z wyrzucenia obornika na pole są odczuwalne dopiero po trzech, czterech latach. Przy intensywnej uprawie roli nie dochodzi więc do odbudowy, ale dalszej degradacji gleby.

Maksymalne wykorzystanie makro- i mikroskładników z resztek pożniwnych pozwala nie tylko poprawić strukturę gleby, zwiększyć ilość cennych składników pokarmowych oraz próchnicy, ale też ograniczyć rozwój groźnych dla roślin mikrorganizmów, a w przyszłości zapewnić lepsze plony.

Jak więc zagospodarować resztki pożniwne?

Przede wszystkim trzeba je jak najszybciej przyorać, co ograniczy straty wody w glebie i zapoczątkuje humifikację, czyli proces ich przemiany w próchnicę. To z kolei pozwoli zatrzymać w glebie większe ilości wody i składników pokarmowych.

Z humifikacji resztek pożniwnych z 1 ha np. liści buraków cukrowych czy resztek po kukurydzy można uzyskać nawet 300 kg NPK (azotu, fosforu i potasu) w czystej postaci.

 

Lepsza gleba, lepsze plony

Rozkład resztek pożniwnych powinno się też przyspieszyć. I tu z pomocą przychodzą produkty Agraplant: BacterPlant i HumiAgra.

HumiAgra to wysokiej jakości, czysty ekologicznie produkt stworzony na bazie substancji humusowych. Zawiera w sobie mieszaninę kwasów huminowego i fulwowego oraz ich soli. Produkt jest w pełni rozpuszczalny, dlatego najlepiej stosować go jako dodatek do środków ochrony roślin i nawozów. HumiAgra przyspiesza humifikację resztek pożniwnych, odbudowuje próchnicę i strukturę gleby, zwiększa zdolność magazynowania wody wspomaga kształtowanie mocnego systemu korzeniowego roślin, intensyfikuje proces fotosyntezy i stymuluje ich wzrost, przyczyniając się tym samym do zwiększenia plonów i jakości zbiorów (m.in. zwiększa ilość substancji odżywczych w większości owoców i warzyw).

W rozkładzie resztek pożniwnych uczestniczą bakterie glebowe. Dlatego razem z HumiAgrą doskonale sprawdza się BacterPlant, produkt także całkowicie rozpuszczalny w wodzie, zawierający najwyższą na rynku dawkę Bacillussubtilis i Bacillus megaterium. BacterPlant wspiera rośliny w walce z patogenami chorobotwórczymi, ograniczając namnażanie się bakterii i grzybów chorobotwórczych. Zawarte w preparacie pożyteczne mikroorganizmy zabierają substancje odżywcze i przestrzeń dla rozwoju groźnych patogenów. BacterPlant pozwala ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin.

W naszym sklepie znajda Państwo zestaw na resztki pożniwne w promocyjnej cenie.

Dawkowanie produktów

Aplikacja doglebowa: 0,5 kgHumiAgra i 0,5 kg BacterPlant na 1 ha (rozpuszczone w 200-400 litrach wody).

Całkowita rewitalizacja gleby, a więc poprawa struktury i wszystkich jej parametrów z pomocą HumiAgry i BacterPlant trwa dwa lata.Po tym czasie gleba staje się łatwiejsza w uprawie, a plony większe. Zbiory nie zawierają też pozostałości po użyciu środków chemicznych.

Oba produkty doskonale sprawdzają się też w przygotowaniu stanowiska przed wysadzeniem, ale to już temat na osobny artykuł.